понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą także za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia Winylowe sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Co niemiara uroku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie kwitną, lecz chcą również dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV mogą być niesłychanie smukłe, chociaż trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe z Szydłowca stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий