среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ploty Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie PVC wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ploty z plastiku na plot i bramkę ze sztachet konstruuje się z skał różnego konturu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o niesymetrycznych kształtach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, ażeby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia z Winylu należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий