пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie budynki a także ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze roślinne plot było niesłychanie wysokie a jednocześnie wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu. Należy pamiętać natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie trudne.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych grządkach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe placki gleby. Estetycznie uformowany mały żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie czy tez strzeliste zielone ogrodzenia można pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy często są o wiele droższe aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, aliści jego metamorfozę Cis można pościć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie wschodził i ochroni filarowy zarys.

Jeśliby wasz zakątek jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych klasów maja mutacji o złotawych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu sugestywnego w słońcu, ale nawet w śladzie korona drzewa zostają wcale jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий